Klasik HDD mi SSD mi? Hangi sürücüyü kullanmalıyım?

karacabey-web-tasarım-HDD-vs-SSDTeknolojinin gelişmesiyle her alanda artan hız beklentisi, IT sektöründe  etkisini sürdürüyor.

Hard Disk, bilgisayar kullanıcılarının sadece veri depolamaihtiyaçları için kullandıkları bir donanım iken, artan hızihtiyacı ile özellikle bulut bilişimde bir performans aracına dönüşüyor.

Sunucu kiralayan ya da co-location hizmeti alan müşterilerimizin çoğu sabit disk konusunda kararsız kalıyor. Bu yüzden klasik sabit diskler ile SSD disklerin detaylarını anlatıyoruz.

Veri depolama ihtiyacım için hangisi sürücüyü kullanmalıyım? HDD mi SSD mi?

Aslına bakılırsa  bu sorunun tam olarak doğru cevabı yoktur. Çünkü herkes farklı ihtiyaçlara sahiptir ve bu sorunun cevabını ihtiyaçlarınıza göre değişir. Eğer sizin için disk alanı ön plandaysa klasik HDD, performans ön plandaysa SSD kullanabilirsiniz. Örneğin sunucularınızda MySQL – MSSQL gibi disk performası gerektiren yazılımlar kullanıyorsanız bunları kesinlikle SSD disk üzerinde çalıştırmanızı öneririz.

Sizlere kolaylık olması açısından HDD VE SSD arasında  bir karşılaştırma yaptık, aşağıdaki tabloyu inceleyerek HDD ve SSD’nin artısını eksisini görebilirsiniz.

 

HDD

hdd_disk

SSD

ssd_disk

Açılımı Hard Disk Drive Solid State Drive
Hız SSD’ye kıyasla  HDD daha az IOPS(Saniye başına giriş çıkış işlemi)  desteği , daha uzun okuma/yazma, ve gecikme süresine sahiptir. HDD’ye kıyasla daha fazla IOPS(saniye başına giriş çıkış işlemi) desteği,  daha kısa okuma/yazma ve gecikme süresine sahiptir.
IsıElektrikSes HDD içindeki plakayı döndürebilmek için daha fazla elektrik harcar, ısı ve ses yaratır . Hareket gerektiren herhangi bir parça olmadığından, daha az enerji harcar, ısı ve ses yaratmaz.
Birleştirme HDD’nin performansı bölümlemeye bağlı olarak azalır. Bu sebeple devamlı birleştirmeye ihtiyaç duyarlar. SSD’nin performansı bölümlemeden etkilenmez. Bu sebeple de birleştirme ihtiyacı duymazlar.
Bileşenler HDD, plaka, plaka döndürme motoru, manyetik okuma kafası gibi hareketli parçalara sahiptir. SSD içinde  oynar parçalar yoktur ve  bir ara yüz bağlantısı birbirine bağlı  entegre devrelerdir. İçinde denetim birimi, bellek ve kapasitör olmak üzere 3 bileşen vardır.
Ağılrık HDD’ler SSD’lere göre daha ağırdır. SSD’ler HDD’lere göre daha hafiftir. Çünkü HDD içinde döner disk, plaka döndürme motoru yoktur.
Titreşim Hareketli parçaları sebebiyle darbelere ve titreşime karşı çok dayanıklı değildir. 2000Hz titreşime kadar dayanıklıdır ve HDD ‘den daha dayanıklıdır.

Bugün birçok kişinin klasik HDD kullanmasının en önemli sebebi maliyetinin düşük, kapasitesinin daha yüksek olmasıdır. SSD disklerin ise maliyeti yüksek ve kapasitesi daha düşüktür. Bugün itibariyle piyasada 4 TB‘a kadar klasik HDD bulunurken, 480 GB‘a kadar SSD disk bulunabilmektedir.

Öyle görülüyor ki klasik HDD mi SSD mi tartışmaları devam ederken, teknoloji’nin durdurulamaz hızı bizleri SSD’ye götürecektir.

Bir Cevap Yazın